Sullins Connector Solutions EEM12DTAH
EEM12DTAH picture photo
Mfg. Part Number
EEM12DTAH
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM12DTAH.pdf
Availability of EEM12DTAH
QUANTITY
EEM12DTAH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM12DTAH
Internal Part NumberEIS-EEM12DTAH
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM12DTAH
Related LinksEEM1, EEM12DTAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM12DTAH Details Description
Related parts for EEM12DTAH
IC BUFFER ZD 1:18 PLL 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58A TNCM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 6.75A datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf