United Chemi-Con EKYA500ELL821MK25S
EKYA500ELL821MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA500ELL821MK25S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYA500ELL821MK25S.pdf
Availability of EKYA500ELL821MK25S
QUANTITY
EKYA500ELL821MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA500ELL821MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYA500ELL821MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA500ELL821MK25S
Related LinksEKYA500EL, EKYA500ELL821MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA500ELL821MK25S Details Description
Related parts for EKYA500ELL821MK25S
IC FLASH 512KBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 11-15.5MM WHITE datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf