Sullins Connector Solutions EEM12DTAN-S273
EEM12DTAN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EEM12DTAN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM12DTAN-S273.pdf
Availability of EEM12DTAN-S273
QUANTITY
EEM12DTAN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM12DTAN-S273
Internal Part NumberEIS-EEM12DTAN-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM12DTAN-S273
Related LinksEEM12DT, EEM12DTAN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM12DTAN-S273 Details Description
Related parts for EEM12DTAN-S273
PANEL ALUMINUM 3-3/4 X 6-1/4" datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf