Sullins Connector Solutions EEM25DRMT-S288
EEM25DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EEM25DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EEM25DRMT-S288.pdf
Availability of EEM25DRMT-S288
QUANTITY
EEM25DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM25DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-EEM25DRMT-S288
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM25DRMT-S288
Related LinksEEM25DR, EEM25DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM25DRMT-S288 Details Description
Related parts for EEM25DRMT-S288
JUMPER-H1503TR/A3049L/H1501TR 8" datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A4490 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.50" .063" NAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf