Sullins Connector Solutions EEM28DRTF
EEM28DRTF picture photo
Mfg. Part Number
EEM28DRTF
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM28DRTF.pdf
Availability of EEM28DRTF
QUANTITY
EEM28DRTF Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM28DRTF
Internal Part NumberEIS-EEM28DRTF
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM28DRTF
Related LinksEEM2, EEM28DRTF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM28DRTF Details Description
Related parts for EEM28DRTF
CONN HEADER PH TOP 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/4-48" BLACK datasheet.pdf
RES 22 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RCPT ASSY KIT CAT5E RJ45 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 150K LUTS 1152FCBGA datasheet.pdf
2000P-RIBBON-4TT-NAR datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS datasheet.pdf