Sullins Connector Solutions EEM30DCAH-S189
EEM30DCAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EEM30DCAH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM30DCAH-S189.pdf
Availability of EEM30DCAH-S189
QUANTITY
EEM30DCAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM30DCAH-S189
Internal Part NumberEIS-EEM30DCAH-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM30DCAH-S189
Related LinksEEM30DC, EEM30DCAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM30DCAH-S189 Details Description
Related parts for EEM30DCAH-S189
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf