Panasonic Electronic Components EET-HC2D222DA
EET-HC2D222DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D222DA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D222DA.pdf
Availability of EET-HC2D222DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2D222DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D222DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D222DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHC Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D222DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D222DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D222DA Details Description
Related parts for EET-HC2D222DA
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN THRU-PNL W/LTCH 15POS FL OG datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf