Panasonic Electronic Components EET-HC2D391BA
EET-HC2D391BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D391BA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D391BA.pdf
Availability of EET-HC2D391BA
QUANTITY
EET-HC2D391BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D391BA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D391BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D391BA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D391BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D391BA Details Description
Related parts for EET-HC2D391BA
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONNECTR 100POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 50MM datasheet.pdf
RFID TAG 20MM 125KHZ datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 36MM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56TQFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220S datasheet.pdf
TRANS PNP 25V TO-92 datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf