Panasonic Electronic Components EET-HC2E102CF
EET-HC2E102CF picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E102CF
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E102CF.pdf
Availability of EET-HC2E102CF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2E102CF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E102CF
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E102CF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E102CF
Related LinksEET-HC, EET-HC2E102CF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E102CF Details Description
Related parts for EET-HC2E102CF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR AMP 15PSI GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30KOHM RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 2500MA 0603 datasheet.pdf