Panasonic Electronic Components EET-HC2E821CA
EET-HC2E821CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E821CA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E821CA.pdf
Availability of EET-HC2E821CA
QUANTITY
EET-HC2E821CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E821CA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E821CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E821CA
Related LinksEET-HC, EET-HC2E821CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E821CA Details Description
Related parts for EET-HC2E821CA
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT FEMALE 4POLE 16AWG 4M datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 2POS datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 734 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf