Panasonic Electronic Components EET-HC2W221BA
EET-HC2W221BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2W221BA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2W221BA.pdf
Availability of EET-HC2W221BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2W221BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2W221BA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2W221BA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)829 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2W221BA
Related LinksEET-HC, EET-HC2W221BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2W221BA Details Description
Related parts for EET-HC2W221BA
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 759 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
ML-2218 STOCK BAG OF 50/ datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TRIAC 800V 20A TO220AB datasheet.pdf