Panasonic Electronic Components EET-HC2W391LA
EET-HC2W391LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2W391LA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2W391LA.pdf
Availability of EET-HC2W391LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2W391LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2W391LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2W391LA
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)468 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2W391LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2W391LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2W391LA Details Description
Related parts for EET-HC2W391LA
IC REG LDO -5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 35A 125V T/D LIFT TRUCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf