Panasonic Electronic Components EET-HD2W391LJ
EET-HD2W391LJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2W391LJ
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2W391LJ.pdf
Availability of EET-HD2W391LJ
QUANTITY
EET-HD2W391LJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2W391LJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2W391LJ
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2W391LJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2W391LJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2W391LJ Details Description
Related parts for EET-HD2W391LJ
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1507TR 5" datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 64-HVQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC FIFO 4KX8 6-7NS 324BGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.6A 43.3 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
DIL FEMALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
PMR5 RIGHT ANGLE FITTING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf