Panasonic Electronic Components EET-UQ2V681KA
EET-UQ2V681KA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2V681KA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2V681KA.pdf
Availability of EET-UQ2V681KA
QUANTITY
EET-UQ2V681KA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2V681KA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2V681KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.96A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)