Panasonic Electronic Components EEU-EB1H100SH
EEU-EB1H100SH picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H100SH
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H100SH.pdf
Availability of EEU-EB1H100SH
QUANTITY
EEU-EB1H100SH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H100SH
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H100SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H100SH
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H100SH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H100SH Details Description
Related parts for EEU-EB1H100SH
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSMITTER HDMI/DVI 76-CSPBGA datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOD COVER BLACK datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9A POWERFLAT datasheet.pdf