Panasonic Electronic Components EEU-EB2V680
EEU-EB2V680 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB2V680
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB2V680.pdf
Availability of EEU-EB2V680
QUANTITY
EEU-EB2V680 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB2V680
Internal Part NumberEIS-EEU-EB2V680
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB2V680
Related LinksEEU-E, EEU-EB2V680 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB2V680 Details Description
Related parts for EEU-EB2V680
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049V/H1504TR 3" datasheet.pdf
ADAPTER TERM STRIP JACK 8-32 GRN datasheet.pdf
SCREEN GREEN RECTANGULAR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT INSERT SHELL SZ 20 PNL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf