Panasonic Electronic Components EEU-EE2D680
EEU-EE2D680 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EE2D680
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EE2D680.pdf
Availability of EEU-EE2D680
QUANTITY
EEU-EE2D680 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EE2D680
Internal Part NumberEIS-EEU-EE2D680
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.33A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EE2D680
Related LinksEEU-E, EEU-EE2D680 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EE2D680 Details Description
Related parts for EEU-EE2D680
CONN RING TONG 24AWG #10 PIDG datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 8A datasheet.pdf
CABLE CV PROG CONSOLE 6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CARD GUIDE ESD MULTI BLACK 5.5" datasheet.pdf
FUEL INJ ASSY RCPT 2CKT CS/CPA datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 50POS datasheet.pdf
BCVP-350RF- 8 BK datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf