Panasonic Electronic Components EEU-FC0J272SB
EEU-FC0J272SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J272SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J272SB.pdf
Availability of EEU-FC0J272SB
QUANTITY
EEU-FC0J272SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J272SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J272SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.436A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J272SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J272SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J272SB Details Description
Related parts for EEU-FC0J272SB
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG BOOST INV ADJ 3A 14DFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
2W DC/DC CONV SIP7 2KV datasheet.pdf