Panasonic Electronic Components EEU-FC1A221B
EEU-FC1A221B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A221B
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A221B.pdf
Availability of EEU-FC1A221B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC1A221B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A221B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A221B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current260mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A221B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1A221B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A221B Details Description
Related parts for EEU-FC1A221B
MARKER CONN 12X3MM WHT 400/BX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 676FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf