Panasonic Electronic Components EEU-FC1C101H
EEU-FC1C101H picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C101H
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C101H.pdf
Availability of EEU-FC1C101H
QUANTITY
EEU-FC1C101H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C101H
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C101H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C101H
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C101H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C101H Details Description
Related parts for EEU-FC1C101H
EMITTER IR 890NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf