Panasonic Electronic Components EEU-FC1E101SH
EEU-FC1E101SH picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E101SH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E101SH.pdf
Availability of EEU-FC1E101SH
QUANTITY
EEU-FC1E101SH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E101SH
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E101SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E101SH
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E101SH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E101SH Details Description
Related parts for EEU-FC1E101SH
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 105MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 10W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
SMA PANEL JACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf