Panasonic Electronic Components EEU-FC1E560
EEU-FC1E560 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E560
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E560.pdf
Availability of EEU-FC1E560
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC1E560 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E560
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current152.8mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E560
Related LinksEEU-F, EEU-FC1E560 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E560 Details Description
Related parts for EEU-FC1E560
CONN HEADER 18POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MNT MONITOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf