Amphenol Aerospace Operations MS3476A12-10PZ
MS3476A12-10PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476A12-10PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476A12-10PZ.pdf
Availability of MS3476A12-10PZ
QUANTITY
MS3476A12-10PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476A12-10PZ
Internal Part NumberEIS-MS3476A12-10PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476A12-10PZ
Related LinksMS3476A, MS3476A12-10PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476A12-10PZ Details Description
Related parts for MS3476A12-10PZ
SWITCH PUSH DPST 5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CABLE GLAND MBFK 25 13-18MM datasheet.pdf
IC VOLT SUP QUAD UV/OV 16QSOP datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MOBILE VERSI BOOM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf