Panasonic Electronic Components EEU-FC1H561B
EEU-FC1H561B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H561B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H561B.pdf
Availability of EEU-FC1H561B
QUANTITY
EEU-FC1H561B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H561B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H561B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.374A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H561B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H561B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H561B Details Description
Related parts for EEU-FC1H561B
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 32POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf