Panasonic Electronic Components EEU-FC1J221SB
EEU-FC1J221SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J221SB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J221SB.pdf
Availability of EEU-FC1J221SB
QUANTITY
EEU-FC1J221SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J221SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J221SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current835.2mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J221SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J221SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J221SB Details Description
Related parts for EEU-FC1J221SB
SWITCH SNAP SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 1.2 OHM 25C datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 80W datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10DFN datasheet.pdf