Panasonic Electronic Components EEU-FC1J221SB
EEU-FC1J221SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J221SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J221SB.pdf
Availability of EEU-FC1J221SB
QUANTITY
EEU-FC1J221SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J221SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J221SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current835.2mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J221SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J221SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J221SB Details Description
Related parts for EEU-FC1J221SB
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0502 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf