Panasonic Electronic Components EEU-FC1J681S
EEU-FC1J681S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J681S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J681S.pdf
Availability of EEU-FC1J681S
QUANTITY
EEU-FC1J681S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J681S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J681S
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.718A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J681S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J681S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J681S Details Description
Related parts for EEU-FC1J681S
CONN RECEPT 68POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf