Panasonic Electronic Components EEU-FC1V181
EEU-FC1V181 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V181
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V181.pdf
Availability of EEU-FC1V181
QUANTITY
EEU-FC1V181 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V181
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V181
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current490.8mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V181
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V181 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V181 Details Description
Related parts for EEU-FC1V181
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (B-525-14) datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf