Panasonic Electronic Components EEU-FM1C222B
EEU-FM1C222B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1C222B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1C222B.pdf
Availability of EEU-FM1C222B
QUANTITY
EEU-FM1C222B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1C222B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1C222B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1C222B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1C222B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1C222B Details Description
Related parts for EEU-FM1C222B
BOARD EVAL 4A POWERWISE LM20144 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM PROTRUD LEN RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
3G3MX2 CHOKE, FOR 45KW (60HP) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
POT 50 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf