Nichicon UPH2W820MHD
UPH2W820MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPH2W820MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPH2W820MHD.pdf
Availability of UPH2W820MHD
QUANTITY
UPH2W820MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPH2W820MHD
Internal Part NumberEIS-UPH2W820MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUPH
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPH2W820MHD
Related LinksUPH2W, UPH2W820MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPH2W820MHD Details Description
Related parts for UPH2W820MHD
VARISTOR 354V 40KA CHASSIS datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC CODE HOPPING ENCODER 14-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-30V 2.8A datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf