Panasonic Electronic Components EEU-FR0J472B
EEU-FR0J472B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR0J472B
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR0J472B.pdf
Availability of EEU-FR0J472B
QUANTITY
EEU-FR0J472B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR0J472B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR0J472B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.19A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR0J472B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR0J472B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR0J472B Details Description
Related parts for EEU-FR0J472B
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 480MA 522 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf