Panasonic Electronic Components EEU-FR1C101B
EEU-FR1C101B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1C101B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1C101B.pdf
Availability of EEU-FR1C101B
QUANTITY
EEU-FR1C101B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1C101B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1C101B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1C101B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1C101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1C101B Details Description
Related parts for EEU-FR1C101B
IC REG LDO 3.6V TO220-3 datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.569K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf