Vishay/Dale RWR89NR715FRRSL
RWR89NR715FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR715FRRSL
Brief Description
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR715FRRSL.pdf
Availability of RWR89NR715FRRSL
QUANTITY
RWR89NR715FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR715FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR715FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR715FRRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR715FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR715FRRSL Details Description
Related parts for RWR89NR715FRRSL
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.201X1.732" COVER datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
PANEL TOP SOLID BE/GY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 609FCBGA datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf