Panasonic Electronic Components EEU-FR1E152B
EEU-FR1E152B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1E152B
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1E152B.pdf
Availability of EEU-FR1E152B
QUANTITY
EEU-FR1E152B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1E152B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1E152B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1E152B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1E152B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1E152B Details Description
Related parts for EEU-FR1E152B
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
SHELF MONITOR 19X17.6X5.2" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE R/A PNL #20 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf