Panasonic Electronic Components EEU-FR1E332B
EEU-FR1E332B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1E332B
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1E332B.pdf
Availability of EEU-FR1E332B
QUANTITY
EEU-FR1E332B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1E332B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1E332B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.82A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1E332B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1E332B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1E332B Details Description
Related parts for EEU-FR1E332B
SCR NON-SENS 600V 12A TO-251AA datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DEMO KIT M24LR-64-R datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CREE XP-E ORANGE datasheet.pdf
LEAD MINIPRO OEO PVC CC 70CM WHI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf