Panasonic Electronic Components EEU-TP1V162
EEU-TP1V162 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V162
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V162.pdf
Availability of EEU-TP1V162
QUANTITY
EEU-TP1V162 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V162
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanasonic – EEU-TP Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.208A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V162
Related LinksEEU-T, EEU-TP1V162 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V162 Details Description
Related parts for EEU-TP1V162
RND STNDOFF 1/4-20 NEOPRENE 3/4" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf