Panasonic Electronic Components EEV-EB2E330SM
EEV-EB2E330SM picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2E330SM
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2E330SM.pdf
Availability of EEV-EB2E330SM
QUANTITY
EEV-EB2E330SM Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2E330SM
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2E330SM
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2E330SM
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2E330SM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2E330SM Details Description
Related parts for EEV-EB2E330SM
MOSFET 2N-CH 100V 1.6A 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 31V 30A 0603 datasheet.pdf
LAMP LED 6VAC 22 SERIES BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 850MA 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIP FOR TO-220 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
RES 392K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDUCTOR 4MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf