Panasonic Electronic Components EEV-FK1K151Q
EEV-FK1K151Q picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1K151Q
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1K151Q.pdf
Availability of EEV-FK1K151Q
QUANTITY
EEV-FK1K151Q Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1K151Q
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1K151Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current375mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1K151Q
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1K151Q Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1K151Q Details Description
Related parts for EEV-FK1K151Q
WIRE TIE BLUE STD 2.50"L datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RESONATOR CER 14.60MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf