Panasonic Electronic Components EEV-HA1V220WR
EEV-HA1V220WR picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1V220WR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1V220WR.pdf
Availability of EEV-HA1V220WR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HA1V220WR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1V220WR
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1V220WR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1V220WR
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1V220WR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1V220WR Details Description
Related parts for EEV-HA1V220WR
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK 8AWG 48" 5PC datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 3% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.25W DO214AC datasheet.pdf