Panasonic Electronic Components EEV-TG1E221UP
EEV-TG1E221UP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG1E221UP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV-TG1E221UP.pdf
Availability of EEV-TG1E221UP
QUANTITY
EEV-TG1E221UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG1E221UP
Internal Part NumberEIS-EEV-TG1E221UP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current197mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG1E221UP
Related LinksEEV-TG, EEV-TG1E221UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG1E221UP Details Description
Related parts for EEV-TG1E221UP
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UART SPI COMPAT 28-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.2A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 GRN,YLW,X DIFF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf