Schurter EF11.2105.0010.01
EF11.2105.0010.01 picture photo
Mfg. Part Number
EF11.2105.0010.01
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN POWER ENTRY 3 POLE 16A 250V
Datasheet Download
EF11.2105.0010.01.pdf
Availability of EF11.2105.0010.01
QUANTITY
EF11.2105.0010.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of EF11.2105.0010.01
Internal Part NumberEIS-EF11.2105.0010.01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelEF11 Series.igsEF11 Series.stpEF11 Series.x_bEF11 Series.dxfEF11 Series.wrl
PCN Design/SpecificationEF11 Wiring 05/Aug/2015
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
PCN OtherEF11 Production Location 12/Aug/2014
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesEF11
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL125/250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 79.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EF11.2105.0010.01
Related LinksEF11.210, EF11.2105.0010.01 Datasheet, Schurter Distributor
EF11.2105.0010.01 Details Description
Related parts for EF11.2105.0010.01
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf