Silicon Labs EFM32LG380F256G-E-QFP100R
EFM32LG380F256G-E-QFP100R picture photo
Mfg. Part Number
EFM32LG380F256G-E-QFP100R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
EFM32LG380F256G-E-QFP100R.pdf
Availability of EFM32LG380F256G-E-QFP100R
QUANTITY
EFM32LG380F256G-E-QFP100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32LG380F256G-E-QFP100R
Internal Part NumberEIS-EFM32LG380F256G-E-QFP100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLeopard Gecko
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (16x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32LG380F256G-E-QFP100R
Related LinksEFM32LG380F2, EFM32LG380F256G-E-QFP100R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32LG380F256G-E-QFP100R Details Description
Related parts for EFM32LG380F256G-E-QFP100R
ADC 10BIT 8CH 50-200KSPS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 80POS datasheet.pdf