| Internal Part Number | EIS-EFM32TG225F32-BGA48T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Internet of Things | |
| PCN Design/Specification | PB-1503164 16/Mar/2015 | |
| Standard Package | 490 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Tiny Gecko | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 37 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.85 V ~ 3.8 V | |
| Data Converters | A/D 4x12b, D/A 1x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |