Silicon Labs EFM32WG295F256-BGA120T
EFM32WG295F256-BGA120T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32WG295F256-BGA120T
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA
Datasheet Download
EFM32WG295F256-BGA120T.pdf
Availability of EFM32WG295F256-BGA120T
QUANTITY
EFM32WG295F256-BGA120T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32WG295F256-BGA120T
Internal Part NumberEIS-EFM32WG295F256-BGA120T
Featured ProductEFM32 Wonder Gecko Family
Internet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1406251 25/Jun/2014
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesWonder Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O93
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case120-VFBGA
Supplier Device Package120-BGA (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32WG295F256-BGA120T
Related LinksEFM32WG295F, EFM32WG295F256-BGA120T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32WG295F256-BGA120T Details Description
Related parts for EFM32WG295F256-BGA120T
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.08A SMD datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 3.2A datasheet.pdf