Silicon Labs EFM32ZG110F8-QFN24
EFM32ZG110F8-QFN24 picture photo
Mfg. Part Number
EFM32ZG110F8-QFN24
Brief Description
IC MCU 32BIT 8K FLASH 24QFN
Datasheet Download
EFM32ZG110F8-QFN24.pdf
Availability of EFM32ZG110F8-QFN24
QUANTITY
EFM32ZG110F8-QFN24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32ZG110F8-QFN24
Internal Part NumberEIS-EFM32ZG110F8-QFN24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503163 16/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZero Gecko
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed24MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 2x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32ZG110F8-QFN24
Related LinksEFM32ZG11, EFM32ZG110F8-QFN24 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32ZG110F8-QFN24 Details Description
Related parts for EFM32ZG110F8-QFN24
CONN RING TONGUE 14-12AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BCD/7-SEG DECOD/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 390MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
LED XPE BLUE WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf