Epson EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
EG-2001CA 156.2500M-PCHL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
Brief Description
OSCILLATOR SO 156.25MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
EG-2001CA 156.2500M-PCHL3.pdf
Availability of EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
QUANTITY
EG-2001CA 156.2500M-PCHL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
Internal Part NumberEIS-EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationEG-2001CA Certificate of Compliance
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2001CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
Related LinksEG-2001CA 15, EG-2001CA 156.2500M-PCHL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2001CA 156.2500M-PCHL3 Details Description
Related parts for EG-2001CA 156.2500M-PCHL3
REG 2.5V 6A 5.5/4.5VIN VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KIT EVAL BOARD FOR MLX90129 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf