Sullins Connector Solutions EGM36DTMD-S189
EGM36DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EGM36DTMD-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EGM36DTMD-S189.pdf
Availability of EGM36DTMD-S189
QUANTITY
EGM36DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM36DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-EGM36DTMD-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM36DTMD-S189
Related LinksEGM36DT, EGM36DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM36DTMD-S189 Details Description
Related parts for EGM36DTMD-S189
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK 32KHZ W/ALARM 8-PIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 3.1A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 113 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf