Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10CE-M3/54
EGP10CE-M3/54 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10CE-M3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10CE-M3/54.pdf
Availability of EGP10CE-M3/54
QUANTITY
EGP10CE-M3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10CE-M3/54
Internal Part NumberEIS-EGP10CE-M3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10CE-M3/54
Related LinksEGP10C, EGP10CE-M3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10CE-M3/54 Details Description
Related parts for EGP10CE-M3/54
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BACKSHELLS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf