United Chemi-Con EGXE100ETD102MJ20S
EGXE100ETD102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE100ETD102MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EGXE100ETD102MJ20S.pdf
Availability of EGXE100ETD102MJ20S
QUANTITY
EGXE100ETD102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE100ETD102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXE100ETD102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current950mA
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE100ETD102MJ20S
Related LinksEGXE100ET, EGXE100ETD102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE100ETD102MJ20S Details Description
Related parts for EGXE100ETD102MJ20S
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V SOT25-5 datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 12MM SPC datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 131MA 10.4 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8VFDFPN datasheet.pdf