United Chemi-Con EGXE451ELL100MK20S
EGXE451ELL100MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE451ELL100MK20S
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EGXE451ELL100MK20S.pdf
Availability of EGXE451ELL100MK20S
QUANTITY
EGXE451ELL100MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE451ELL100MK20S
Internal Part NumberEIS-EGXE451ELL100MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE451ELL100MK20S
Related LinksEGXE451EL, EGXE451ELL100MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE451ELL100MK20S Details Description
Related parts for EGXE451ELL100MK20S
CONV DC-DC 10W 48VIN 5VOUT DUAL datasheet.pdf
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LI2000 THERM TAPE 320X320X0.15MM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 67UH 3.6A 45 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf